Skip to main content
Salzburg Austria

Salzburg: Austriackie miasto skarbów

Austria, coraz chętniej odwiedzana przez polskie wycieczki, może oczarować swą górską scenerią oraz pięknymi miastami. W gronie tych, które już dawno zostały docenione przez biura podróży, znajduje się stolica Kraju Salzburskiego. To Salzburg – miast znane z niezwykłej kultury i pięknej zabudowy.
Z kart historii

Otoczony górami Salzburg w Austrii to ośrodek miejski, który może się pochwalić długą historią. Wiadomo, że początki miasta przypadają na czasy celtyckie. Z czasem na terenie obecnego miasta powstała rzymska osada, którą w późniejszym okresie przejęły plemiona germańskie. Już we wczesnym średniowieczu miasto to odgrywało ważną rolę jako ośrodek życia religijnego, dzięki czemu stało się stolicą biskupstwa. Za założyciela współczesnego miasta uchodzi zresztą postać bardzo ważna w świecie chrześcijańskim. To św. Rupert, który na tym właśnie terenie prowadził swą działalność na przełomie VII i VIII wieku. W XIII wieku Salzburg był już miastem niezwykle bogatym i zajmującą silną pozycję w kraju. Dalszy rozwój miasta był równie pomyślny, na co najlepszym dowodem są piękne budowle z XVI i XVII wieku. Szczególnie dobrym czasem dla miasta okazał się okres rządów biskupa Wolfa Dietricha von Raitenau, w czasach którego powstały tak piękne obiekty, jak pałac Altenau. Aż do wojen napoleońskich Salzburg, jako miasto biskupie, rozwijał się bardzo dobrze. Z czasem stał się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w kraju, a jako rodzinne miasto Mozarta może do dziś pochwalić się wspaniałą szkołą muzyczną oraz imprezami dla melomanów.
Mimo poważnych zniszczeń z czasów II wojny światowej, Salzburg do dziś może się pochwalić licznymi zabytkami. Dla miłośników muzyki i Mozarta, dla amatorów historii i pięknych budowli, miasto to jest bardzo atrakcyjnym celem wycieczki. Jakie zabytki koniecznie trzeba odwiedzić w czasie pobytu w tym mieście?

Salzburg i jego najcenniejsze zabytki

Niemal każde biuro podróży w programie zwiedzania Salzburga uwzględnia wizytę na terenie dawnej twierdzy biskupiej. To Hohensalzburg – warowna budowla, która góruje nad starówką. Choć swą obecną formę zyskała ona w XV wieku, dzieje tego obiektu sięgają początków XI stulecia. Do dziś zachwyca ona swą potęgą i piękną architekturą, a dodatkową atrakcją dla turystów są urządzone na jej terenie muzea. Można się w nich zapoznać z historią twierdzy oraz z cennymi dziełami sztuki sakralnej.

Drugim zabytkiem, który zasługuje w tym mieście na szczególne wyróżnienie, jest pałac Mirabell. Zbudowany w początkach XVII wieku początkowo nosił nazwę Altenau. Przed wiekami była to prywatna rezydencja biskupów, której wspaniałe wnętrza do dziś mogą zachwycać. Sala Marmurowa oraz piękne ogrody to najwspanialsze atrakcje, które czekają na terenie tej rezydencji. Kolejnym ciekawym zabytkiem tego typu jest Residenz – pałac, który pełnił rolę oficjalnej rezydencji salzburskich biskupów. Warto tu zajrzeć choćby ze względu na fontannę, która jest największą barokową fontanną w tej części Europy.
W gronie cennych zabytków znajduje się również katedra, której historia sięga czasów wczesnego średniowiecza. W swej obecnej formie jest ona perełką barokowej architektury, która może się pochwalić i wspaniałym wystrojem wnętrza, i ciekawym muzeum katedralnym. Pobliski kościół franciszkański oraz kościół św. Piotra to kolejne zabytki, które warto odwiedzić w Salzburgu.
Dla melomanów najważniejszym skarbem miasta jest jednak dom, w którym w 1756 roku urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart. Od końca XIX wieku w jego murach mieści się muzeum biograficzne, stanowiące do dziś jedną z największych atrakcji w całej Austrii. Prezentowane są tu ciekawe instrumenty oraz liczne pamiątki związane z tym niezwykłym kompozytorem.

Salzburg to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Austria. Na zaglądających tu w czasie wycieczki turystów czekają piękne budowle, które swą historią i niezwykłą formą mogą oczarować każdego.

Klauzula informacyjna

Administratorem Twoich danych osobowych jest:
EURO Group Krapkowice ul. 1 Maja 2 / 103 47-300 Krapkowice
rodo@eurogroup.com.pl

Przeczytaj
Polityka prywatności i wykorzystywania plików „cookies”  w Serwisie internetowym